Czy wykraplanie się pary wodnej na zewnętrznej szybie to wada czy zaleta okien ?

Efekt skraplania się pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej o dobrej izolacyjności ciepła jest normalnym zjawiskiem fizycznym, uwarunkowanym wyłącznie temperaturą zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej i warunkami atmosferycznymi, czyli ciśnieniem oraz poziomem wilgotności panującym na zewnątrz pomieszczenia , a więc czynnikami na które nie mamy wpływu. Zjawisko to pojawia się najczęściej w godzinach przedpołudniowych, od strony miejsc, gdzie kumuluje się duża ilość wilgoci (rosy). Są to na ogół ogrody, łąki, miejsca zacienione itp.

Przyczyną występowania tego zjawiska jest fakt, że z pomieszczeń, w których zamontowano szybę o dobrej izolacji termicznej przedostaje się na zewnątrz tylko niewielka ilość ciepła. W zawiązku z tym szyba zewnętrzna posiada niską temperaturę, co przy odpowiednio wysokiej wilgotności może powodować pojawienia się pary wodnej na zewnątrz powierzchni szyby (tzw. punkt rosy). W oknach starej generacji szybą pojedynczą, która ma pięciokrotnie słabszą izolację termiczną zjawisko to może nie występować. Przez takie szyby przechodzi duża ilość ciepła w postaci strat cieplnych, która podgrzewa powierzchnie zewnętrzną szyby, przez co nie dochodzi do pojawienia się pary wodnej na jej powierzchni. Efekt pojawienia się pary wodnej od zewnętrznej strony jest pośrednią wskazówką, co do wysokiej zdolności szkła do zatrzymania ciepła wewnątrz pomieszczenia.
Ładowanie strony
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.OK