Jak zwiększyć izolację cieplną okien?

Jednym z najistotniejszych zadań, jakie spełniają okna, jest izolacja cieplna. Wybierając model okna często zadajemy sprzedawcy pytanie - "czy to okno ochroni mój dom przed utratą ciepła?". Odpowiedzi możemy udzielić sobie sami, wiedząc co wpływa na prawidłową termoizolację.

Po pierwsze - szyba. To właśnie ona w bardzo dużym stopniu decyduje o tym, czy dane okno jest "ciepłe", ponieważ zajmuje większą część jego powierzchni. O właściwościach izolacyjnych decyduje współczynnik Ug - im mniejszy, tym bardziej szyba ochroni nas przed utratą ciepła. Weźmy również pod uwagę fakt, iż dodatkowe podziały w oknach zmniejszają jego termoizolację - im większy procent okna zajmuje szyba, tym lepszy będzie parametr Uw (dla całego okna).

Po drugie - profile. Nie bez znaczenia jest również dobór ramy skrzydła oraz ościeżnicy. Zwróćmy uwagę na zastosowane dodatkowo wzmocnienia i uszczelki, których zadaniem jest zwiększenie termoizolacyjności. Jeśli zależy nam na wyjątkowo "ciepłych" oknach, zdecydujmy się na profile minimum sześciokomorowe - zapewnią nam one najwyższą izolację cieplną.

Po trzecie - montaż. To jak zamontowane zostaną nasze okna ma ogromny wpływ na ich izolację ciepną. Rozróżniamy montaż tradycyjny i ciepły. Pierwszy z nich polega na wstawieniu okna równo z zewnętrzną krawędzią muru i uszczelnieniu go pianką montażową. Drugi polega na montażu okna w warstwie ocieplenia, czyli wysunięciu poza ścianę. Przed wilgocią zabezpieczamy połączenie z izolacją folią paroszczelną oraz paroprzepuszczalną.

Na koniec dodamy, że izolację cieplną można również wzmocnić montując rolety zewnętrzne, które ochronią nas nie tylko przed mrozem, lecz również silnym wiatrem.
Ładowanie strony
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.OK